wtorek, 3 lutego 2015

Kościół Parafialny pw. św. Józefa

Mikołaj Zebrzydowski w XVII wieku ufundował klasztor oraz dróżki, które ściągały rzesze pątników z całej Polski, dlatego w 1617 r. obok swej wsi Zebrzydowice, postanowił założyć małe miasteczko Zebrzydów, które miało obsługiwać ruch pielgrzymkowy. Wraz z rozwojem miasteczka oraz powiększaniem się liczby ludności wybudowano drewniany kościółek, lecz spłonął w czasie Konfederacji Barskiej. W 1733 r. stanęła na rynku maleńka kapliczka ochraniająca wodę, ku czci św. Jana Nepomucena. 

28.05.1902 r. otrzymano pozwolenie na budową kościoła, do którego przystąpiono już tego samego roku. Fundusze na budową zostały zebrane od pątników oraz mieszkańców. Budowa trwała 6 lat i w dzień św. Józefa 19.03.1908 r. dokonano poświęcenia świątyni. Do tego momentu parafią macierzystą dla mieszkańców był Kościół p.w. Michała Archanioła w Zebrzydowicach. 11 października 1942 r. parafia św. Józefa staja się w pełni niezależna. 

Ciekawostką jest to, że autora pięknych polichromii mieszczących się wewnątrz Kościółka, odkryto dosyć niedawno. Okazał się być nim mieszkaniec oddalonej od kilka kilometrów wsi Barwałd - Karol Malczyk, wybitny malarz, który z powodu wybuchu II Wojny Światowej zmuszony był opuścić ojczyznę i osiadł na Węgrzech. Jego dzieła można podziwiać w świątyniach na m.in, na Węgrzech, czy nawet w Chicago. 

Obok Kościółka (taka nazwa funkcjonuje pośród mieszkańców) stoi odsłonięty w 2009 r. naturalniej wielkości pomnik papieża Jana Pawła II wykonany metodą stiukową. Jego utworzenie łączy się z trzydziestą rocznicą pierwszej pielgrzymki z 1979 r, papieża polaka do Kalwarii. W ręce trzyma kartkę papieru, na którym jest napis: Proszę Was, abyście się za mnie tu modlili, za życia mojego i po śmierci (...)" - są to słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w Sanktuarium oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 r. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.